Connect with us

Faaliyetler

Türkiye’nin Demografik Yapısı İçin Çanlar Çalıyor

Published

on

Avaz Strateji ve Araştırma Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz “Mültecilerin başımızın üstünde yeri var dedik. Soframızı paylaştık. Ancak artık demografik yapımız için tehlike çanları çalıyor” dedi.

Türkiye’deki mülteci sorununu gazeteilksayfa.com’a değerlendiren Avaz Strateji ve Araştırma Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz “Mültecilerin başımızın üstünde yeri var dedik soframızı paylaştık ancak artık demografik yapımız için tehlike çanları çalıyor” dedi.

Suriye ve Afganistan’dan Türkiye’ye gelen mülteci sayılarının gittikçe arttığını dile getiren Deniz, Suriye’de savaşın bittiğini, insanların gündelik hayatlarına döndüğünü dolayısıyla mültecilerin yavaş yavaş ülkelerine dönmesi gerektiğini belirtti. Artan nüfusa vurgu yapan deniz, mültecilerin ekonomik şartları zorlaştırdığını ayrıca doğum oranları göze alındığında Türkiye’nin demografik yapısının tehlikeye girdiğini sözlerine ekledi.

Beraber yedik içtik savaş bitti

“Suriyeliler büyük bir iç savaş yaşadılar. Biz de onlara kapılarımızı açtık ve soframızı paylaştık” diyen Deniz, “Sonuçta, şükürler olsun ki savaş bitti. Doğum oranları ortada. Bizim de ülkemizi düşünerek adımlar atmalıyız. Yaklaşık 10 yıldır biz ağzımızı açmadık. Okullarımızı, devlet kurumlarımızı mültecilerin hizmetine açtık. Dediğim gibi savaş bitti. Oturup konuşulup bu mülteci kardeşlerimizi ülkelerine göndermek için çalışmalar yapmamız, bu çalışmaları da hızlandırmamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Biz Finlandiya isveç değiliz

“Bulunduğumuz bölgenin şartları malum. Tüm komşularımızla sorunlar var ve bize yansıyor” ifadelerinde bulunan deniz. “Biz bir Finlandiya bir İsveç değiliz. Bu coğrafyanın şartları ortada. Herkesin eline ayağına soktuğu çeşitli stratejik oyunların oynandığı bir bölgede yaşıyoruz. Bizim ülkemizin çocuklarının istihdam alanları kapanıyor. Ülkemizde o kadar farklı sorunlar var ki, insanlar pimi çekilmiş bir bomba gibi. Tartışılacak o kadar problem var ki artık nefesimiz yetmiyor. İnsani şartlarda iki ülkenin konuşup mültecilerin yaşam garantilerinin alınıp bir anlaşmaya varılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mahallede gettolar oluşuyor

Artan mülteci nüfusuyla birlikte mahallelerde gettolaşma başladığını belirten Deniz, “Bu gettolaşmanın en büyük örneği Fransa’dır. Paris’in Marsilya’nın arka sokaklarında olaylar malum. Yarın bir gün bu olayların Hatay’da, Gaziantep’te, İstanbul’da olmayacağını kim garanti edebilir. Biz o kadar sorunun içerisinde bir de bu sorunlarla uğraşıyoruz. Bir beka meselesinden bahsediliyorsa eğer en büyük beka sorunu buradan patlak verecektir. Bir on sene daha kalırlarsa gitmeleri kesinlikle mümkün değil, gönderemezsiniz” dedi.

Kendi ülkemizde Türküm demek zorunda kaldık

Artık Türküm demek tehlikeli bir söylem gibi görünüyor” diyen deniz,  “Kendi ülkemizde Türküm demek zorunda kalıyoruz sanki. Karşımızdaki insanı incitmişiz gibi tepkiler alıyoruz. Ben yakama kendi ülkemde neden Türk bayrağı takıyorum. Görevim icabı yurtdışı gezilerim oldu. Kimse de bayraklarını yakalarına taktıklarını görmedim. Ben neden kendi ülkemde Türk olduğumu kanıtlamaya çalışıyorum ya da kanıtlamak zorunda hissediyorum. Şartlar bizi bu noktaya getirdi. Gettolaşma tehlikesi işte burada devreye giriyor. Ben Türk bayrağını takıp o mahallelere girdiğim zaman bakalım ne tepkilerle karşılaşacağım. Bizim genimizde ırkçılık yoktur ama kendi çocuğumun ülkemin geleceğini de garanti altına almak zorundayım” diyerek cümlelerini noktaladı.

Habere: https://www.gazeteilksayfa.com/serafettin-deniz-turkiyenin-demografik-yapisi-icin-canlar-caliyor-211175h.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Buluşmaları’nda bu haftaki konumuz Din ve Milliyetçilik.

Published

on

By

AVAZ BULUŞMALARI’ında bu haftaki konumuz DİN VE MİLLİYETÇİLİK,konuğumuz ise İlahiyatçı Prof Dr Mustafa ERDEM oldu.İslam Dini’nin milliyetçiliğe bakışını ayet ve hadisler ışığında detaylıca anlatan ve katılımcıların İslam ve milliyetçilik ilişkisi ile ilgili sorularına doyurucu cevaplar veren Prof Dr Mustafa ERDEM’e ve bütün katılımcılara teşekkür ederiz..

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ’Dan Musavat Dervişoğlu’na ziyaret

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafettin DENİZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, İYİ PARTİ 5.Olağanüstü Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı Üyeleri;Teşkilat Başkanı Sayın Hasan TOKTAŞ’a,Genel Sekreter Sayın Uğur POYRAZ’a,Toplumsal Politikalar Başkanı Sayın İmren Nilay TÜFEKÇİ’ye,Medya ve Halkla İlişkiler Başkanı Sayın Selcan HAMŞİOĞLU’na,STK İlişkileri Başkanı Avukat Alper AKDOĞAN’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.Ziyaretlerde,Merkezimizin Genel Başkanı Şerafettin DENİZ,Ülkemizin içinde bulunduğu temel sorunlarla ilgili olarak Merkezimizin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalarla ilgili bilgi verirken,İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’da ziyaretten dolayı heyetimize teşekkür ederek,İYİ Parti nin ülkenin sıcak gündemi ve geleceği ile ilgili yaptığı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.Son derece verimli geçen ziyaretlerde,gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı başta İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı üyelerine,AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi adına teşekkür ederiz.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Araştırma ve Starteji Merkezi’nin Yeni Yönetimi görev dağılım yaptı.

Published

on

By

10 Mart 2024 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 2.Olağan Genel Kurulumuzda yapılan seçimler sonucunda Merkezimizin yeni Yönetim,Denetleme ve Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri belirlendi.Yönetim Kuruluna seçilenler,yaptıkları ilk toplantı da Görev bölümü yaptılar.

Buna göre;

Genel Başkan
Şerafettin Deniz

Genel Başkan Yardımcısı (Genel Sekreter)
Memduh Özer

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Orhan Artuç

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat İşleri)
Nazmi Ceylan

Genel Başkan Yardımcısı(Mevzuat ve Hukuk İşleri)
Yaşar yazıcı

Genel Başkan Yardımcısı(Sosyal İşler,Siyasi Partiler ve STK İşleri)
Metin Alanyüz

Genel Başkan Yardımcısı(Basın ve Halkla İlişkiler)
Ekrem Şahin

Kadın ve Gençlik İlişkileri Başkanı
Şengül (Tülay) Bekdoğdu

Genel Sekreter Yardımcısı
Mehmet Türemen

Mali İşler Başkan Yardımcısı
Berrin Sergi

Teşkilat Başkan yardımcısı
Ramazan Tokat

Mevzuat ve Hukuk İşleri Başkan yardımcısı
Arzu Türker

Siyasi Partiler ve STK Başkan Yardımcısı
Fikret Yılmaz

Basın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı
Mehmet Özdal

Continue Reading

Popüler İçerikler