Connect with us

Faaliyetler

İktidarın söylemleri gerçeklerle uyuşmuyor

Published

on

Avaz araştırma ve strateji merkezi başkanı Şerafettin Deniz ülkenin ekonomik durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

iktidarın ekonomi politikasına ilişkin söylemlerinin gerçekler ile bağdaşmadığını  ücretlerin enflasyonu yükselttiği yönündeki ifadeler ve izlenen yol geçmişte faiz açıklamalarının ve uygulamalarının oluşturduğu krizi yaşatıyor bu yüzden iktidarın söylemleriyle gerçekler birbirine uyuşmuyor dedi.

Ekonomide 2018’den beri yaşanan kur krizi ve enflasyon ile etkisini daha da artırarak devam ediyor. İktidar ise söylemleri ile ekonomik krize başka sebepler bulmaya çalışırken başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon neticedir” diyerek düşük faiz politikasını uygulaması sonucu krizi daha da büyüttü. Yakın zamanda yüksek enflasyona ilişkin olarak ücretlere dikkat çeken iktidar vatandaşı yüksek enflasyon ile baş başa bırakırken söylemleri ile gerçekler arasındaki fark ise dikkat çekiyor.

Dedikleri gibi olsaydı enflasyonun düşmesi gerekirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüksek ücret artışlarının enflasyonu tetiklediğine yönelik açıklamayı hatırlatan  Şerafettin Deniz gerçeklerin böyle olmadığını belirterek son iki sene içerisinde toplam gelir içerisinde ücretlere ödenen tutar %32’den %27’ye düşmüştür.  Bu sonuca göre enflasyonun düşmesi veya sabit kalması gerekirdi ancak gördüğümüz kadarıyla enflasyon uçmaya devam ediyor” dedi.

Geçmişte faiz söylemleri bugün ise enflasyon ücret söylemleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte faiz konusundaki ısrarını hatırlatan Şerafettin Deniz faiz uygulamasının krizi daha da hareketlendirdiğini belirterek iktidarın geçmişte faizle ilgili söylemleriyle bugün enflasyonla ilgili söylemleri birbirine tutmuyor. Söylemlerin ardından geldiğimiz nokta ortada, ücretlerin enflasyonu yükselttiği yönündeki ifadeler ve izlenen yol geçmişte faiz açıklamalarının ve uygulamalarının oluşturduğu krizi yaşatıyor. İktidarın ekonomi üzerine yaptığı açıklamalar ile gerçekler birbiriyle uyuşmuyor ifadelerini kullandı.

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz’in Milli Gazete’nin 13 Ekim 2023 tarihli sayısında yayınlanan röportajı.

Röportajın linki:https://www.milligazete.com.tr/haber/16970604/avaz-arastirma-ve-strateji-merkezi-baskani-serafettin-deniz-iktidarin-soylemleri-gerceklerle-uyusmuyor

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Buluşmaları’nda bu haftaki konumuz Din ve Milliyetçilik.

Published

on

By

AVAZ BULUŞMALARI’ında bu haftaki konumuz DİN VE MİLLİYETÇİLİK,konuğumuz ise İlahiyatçı Prof Dr Mustafa ERDEM oldu.İslam Dini’nin milliyetçiliğe bakışını ayet ve hadisler ışığında detaylıca anlatan ve katılımcıların İslam ve milliyetçilik ilişkisi ile ilgili sorularına doyurucu cevaplar veren Prof Dr Mustafa ERDEM’e ve bütün katılımcılara teşekkür ederiz..

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ’Dan Musavat Dervişoğlu’na ziyaret

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafettin DENİZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, İYİ PARTİ 5.Olağanüstü Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı Üyeleri;Teşkilat Başkanı Sayın Hasan TOKTAŞ’a,Genel Sekreter Sayın Uğur POYRAZ’a,Toplumsal Politikalar Başkanı Sayın İmren Nilay TÜFEKÇİ’ye,Medya ve Halkla İlişkiler Başkanı Sayın Selcan HAMŞİOĞLU’na,STK İlişkileri Başkanı Avukat Alper AKDOĞAN’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.Ziyaretlerde,Merkezimizin Genel Başkanı Şerafettin DENİZ,Ülkemizin içinde bulunduğu temel sorunlarla ilgili olarak Merkezimizin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalarla ilgili bilgi verirken,İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’da ziyaretten dolayı heyetimize teşekkür ederek,İYİ Parti nin ülkenin sıcak gündemi ve geleceği ile ilgili yaptığı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.Son derece verimli geçen ziyaretlerde,gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı başta İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı üyelerine,AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi adına teşekkür ederiz.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Araştırma ve Starteji Merkezi’nin Yeni Yönetimi görev dağılım yaptı.

Published

on

By

10 Mart 2024 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 2.Olağan Genel Kurulumuzda yapılan seçimler sonucunda Merkezimizin yeni Yönetim,Denetleme ve Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri belirlendi.Yönetim Kuruluna seçilenler,yaptıkları ilk toplantı da Görev bölümü yaptılar.

Buna göre;

Genel Başkan
Şerafettin Deniz

Genel Başkan Yardımcısı (Genel Sekreter)
Memduh Özer

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Orhan Artuç

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat İşleri)
Nazmi Ceylan

Genel Başkan Yardımcısı(Mevzuat ve Hukuk İşleri)
Yaşar yazıcı

Genel Başkan Yardımcısı(Sosyal İşler,Siyasi Partiler ve STK İşleri)
Metin Alanyüz

Genel Başkan Yardımcısı(Basın ve Halkla İlişkiler)
Ekrem Şahin

Kadın ve Gençlik İlişkileri Başkanı
Şengül (Tülay) Bekdoğdu

Genel Sekreter Yardımcısı
Mehmet Türemen

Mali İşler Başkan Yardımcısı
Berrin Sergi

Teşkilat Başkan yardımcısı
Ramazan Tokat

Mevzuat ve Hukuk İşleri Başkan yardımcısı
Arzu Türker

Siyasi Partiler ve STK Başkan Yardımcısı
Fikret Yılmaz

Basın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı
Mehmet Özdal

Continue Reading

Popüler İçerikler