Connect with us

Faaliyetler

Avaz Buluşmalarının bu haftaki Konuğu İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik…

Published

on

Milletvekili Behiç Çelik “Bir kanunla 16 bin köy mahalle oldu, yüzlerce belediye kapandı, bu düzenlemenin yarattığı olumsuz sonuçları kısa sürede telafi etmek hiç kolay olmayacak.”

Avaz Buluşmalarının bu haftaki Konuğu İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Oldu

Avaz Strateji Başkanı Şerafettin Deniz “Yerel yönetim konusu ihmal edilemeyecek kadar önemli ve hassas bir konu.”

Avaz araştırma ve Strateji Merkezinin bu haftaki konuğu İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik oldu. Toplantıya İyi Parti Konya Milletvekili ve Avaz stratejinin Onursal Başkanı Fahrettin yokuş ve çok sayıda davetli katıldı.

“Türk Kamu Yönetiminde Yerel Yönetimler” konusunda yaşan sıkıntıları, çözümleri ve merak edilenleri aktaran Milletvekili ÇELİK,  meslek hayatı boyunca elde ettiği tecrübeleri ve bilgi birikimini Avaz Strateji Merkezi’nin üyeleri ile paylaştı. Programın açılış konuşmasında Avaz Strateji Merkezi’nin Başkanı Şerafettin Deniz, her hafta Ülkemizin o günkü gündemi ile ilgili olarak alanında deneyimli ve yetkin birini  davet ettiklerini belirterek, Avaz Strateji Merkezi’nin halkımızı aydınlatmaya, bilgilendirmeye devam edeceğini söyledi. Deniz, özellikle Büyükşehir  yasası ile birlikte Yerel yönetimlerin çok daha ehemmiyetli bir hale geldiğini, bu yasa ve diğer yasa ve fiili uygulamalar hakkında insanımızı bilgilendirmenin önemine istinaden konuyu bu hafta gündemimize  aldık. Konuğumuz İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Bey, hem kaymakamlık hem Valilik hem de uzun süre Yerel Yönetimler konusunda önemli görevler ifa etmiş eski bir bürokrattır ve bu konuda tam bir uzmandır. Yoğun mesaisi içerisinde  davetimizi icabet ederek bizlere vakit ayırdı. Hepimize faydası dokunacak bir toplantı olacağını düşünüyorum, sayın Milletvekilimize teşekkür ediyorum” dedi.

Köylerimizin Kapatılmasıyla Merası, Otlağı Köylünün Olmaktan Çıkarılarak İmara Açılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Daha sonra söz alan İYİ parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, yerel yönetimlerin vatandaşa hizmet sunmada son derece önemli görevler ifa ettiklerini  belirterek, iktidarın bir yasayla bir çok belediyeyi kapattığını, 16 bin köyü mahalleye çevirdiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Mersinden bir örnek vermek istiyorum, özellikle sahilde ve turizm faaliyetlerinin oldukça çok olduğu bir belediyemiz kapatılarak başka bir belediyeyle birleştirildi. Sahili var, çöp toplaması var, yeşil alan var, turiste ve vatandaşa götürülmesi gereken yüzlerce hizmet var, kışın 20 bin olan nüfus yazın 100 binlere çıkıyor, belediye yanı başlarında olmasına rağmen eski haliyle bile hizmet vermekte zorlanırken şimdi yüzlerce kilometre uzaktaki bir belediye ile hizmet verilmeye çalışılıyor. Bu durum, sürdürülebilir bir durum asla değil.” dedi . Osmanlı döneminden örnekler de veren Milletvekili Çelik “Köylerin mahalleye çevrilmesinin mahsurları var. Köyün mal varlığı vardır, merası vardır, otlağı vardır, muhtarın yetkileri vardır, köyleri bir anda mahalleye çevirdiğinizde büyükşehirin her türlü tasarrufu yapmasına olanak sağlarsınız. Örneğin merasına imara açabilir ve satabilirsiniz maalesef bunun kötü örneklerini geçmişte gördük bugünde görüyoruz diyerek sözlerine devam etti.

Şehirlerimizde Kent Yoksulu Diye Bir Kesim Ortaya Çıktı

İzleyicilerden gelen bir soru üzerine İYİ Parti iktidarında bugün kapatılmış ve içi boşaltılmış köyleri  iyi bir çalışma ve planlama ile yeniden kuracaklarını aktaran Mersin Milletvekili Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Köyleri yeniden kurmakla sorun çözülmüyor köylerimizin içi boşaltıldı, köylümüz ekip biçmiyor çünkü ürettiği para etmiyor, köyleri kurmakla beraber önceliğimiz köylerimizde üretimi artırmak. Köylerde barınamayan vatandaşlarımız büyükşehirlere göç ediyor burada barınmaya çalışıyor. Maalesef bugün bu vatandaşlarımızın oluşturduğu kent yoksulları diye bir kavrama sahip olduk. Kente göçen çiftçimiz tarlasını traktörünü, pulluğunu satıyor ve yapabileceği bir iş yok. Şehirde ne iş  olursa yaparım diyerek şehre göçüp orada sefalete düşüyor. Köyünde efendi olan, üretici olan köylümüz şehirde açlığa mahkum oluyor. İşte bizim bunu tersine çevirmemiz gerekiyor. Bunun dışında şehirlerin etrafında varoşlar oluşmaya başladı, buralarda bir çok gayri yasal yapı etkin ve yoğun olarak faaliyet gösteriyor. Bu bizim milli birlik ve beraberliğimiz için çok tehlikeli. ”

İzleyicilerle bir süre daha sohbet eden Mersin Milletvekili Çelik, soru cevap bölümünün ardından Avaz Strateji’ den ayrıldı.

Kimdir: “İyi Parti Mersin Milletvekili olan Behiç Çelik 1955 Mersin Anamur doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Yerel Yönetimler alanında tamamladı.

Millî Savunma Bakanlığında iktisatçı olarak çalıştı. Kaymakam vekili olarak bulunduğu Taşova ve Göksun’ da Belediye Başkanlığı görevlerini de yürüttü.

Konya Bozkır, Kırıkkale Delice, Van Muradiye, Bitlis Tatvan’ da Kaymakam olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Kırıkkale Valiliği görevinde bulundu; Merkez Valiliğine atandı. Yerel yönetimler alanında TODAİE’ de ders verdi. 1 kitabı ve muhtelif makaleleri yayımlandı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Faaliyetler

AVAZ Buluşmaları’nda bu haftaki konumuz Din ve Milliyetçilik.

Published

on

By

AVAZ BULUŞMALARI’ında bu haftaki konumuz DİN VE MİLLİYETÇİLİK,konuğumuz ise İlahiyatçı Prof Dr Mustafa ERDEM oldu.İslam Dini’nin milliyetçiliğe bakışını ayet ve hadisler ışığında detaylıca anlatan ve katılımcıların İslam ve milliyetçilik ilişkisi ile ilgili sorularına doyurucu cevaplar veren Prof Dr Mustafa ERDEM’e ve bütün katılımcılara teşekkür ederiz..

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ’Dan Musavat Dervişoğlu’na ziyaret

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafettin DENİZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, İYİ PARTİ 5.Olağanüstü Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı Üyeleri;Teşkilat Başkanı Sayın Hasan TOKTAŞ’a,Genel Sekreter Sayın Uğur POYRAZ’a,Toplumsal Politikalar Başkanı Sayın İmren Nilay TÜFEKÇİ’ye,Medya ve Halkla İlişkiler Başkanı Sayın Selcan HAMŞİOĞLU’na,STK İlişkileri Başkanı Avukat Alper AKDOĞAN’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.Ziyaretlerde,Merkezimizin Genel Başkanı Şerafettin DENİZ,Ülkemizin içinde bulunduğu temel sorunlarla ilgili olarak Merkezimizin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalarla ilgili bilgi verirken,İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’da ziyaretten dolayı heyetimize teşekkür ederek,İYİ Parti nin ülkenin sıcak gündemi ve geleceği ile ilgili yaptığı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.Son derece verimli geçen ziyaretlerde,gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı başta İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı üyelerine,AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi adına teşekkür ederiz.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Araştırma ve Starteji Merkezi’nin Yeni Yönetimi görev dağılım yaptı.

Published

on

By

10 Mart 2024 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 2.Olağan Genel Kurulumuzda yapılan seçimler sonucunda Merkezimizin yeni Yönetim,Denetleme ve Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri belirlendi.Yönetim Kuruluna seçilenler,yaptıkları ilk toplantı da Görev bölümü yaptılar.

Buna göre;

Genel Başkan
Şerafettin Deniz

Genel Başkan Yardımcısı (Genel Sekreter)
Memduh Özer

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Orhan Artuç

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat İşleri)
Nazmi Ceylan

Genel Başkan Yardımcısı(Mevzuat ve Hukuk İşleri)
Yaşar yazıcı

Genel Başkan Yardımcısı(Sosyal İşler,Siyasi Partiler ve STK İşleri)
Metin Alanyüz

Genel Başkan Yardımcısı(Basın ve Halkla İlişkiler)
Ekrem Şahin

Kadın ve Gençlik İlişkileri Başkanı
Şengül (Tülay) Bekdoğdu

Genel Sekreter Yardımcısı
Mehmet Türemen

Mali İşler Başkan Yardımcısı
Berrin Sergi

Teşkilat Başkan yardımcısı
Ramazan Tokat

Mevzuat ve Hukuk İşleri Başkan yardımcısı
Arzu Türker

Siyasi Partiler ve STK Başkan Yardımcısı
Fikret Yılmaz

Basın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı
Mehmet Özdal

Continue Reading

Popüler İçerikler