Connect with us

Gündem

AVAZ STRATEJİ DERNEĞİ KONUĞU OKTAY VURAL’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Published

on

Eski Ulaştırma Bakanı ve eski MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Siyasi kararlar alınırken, yasalar çıkarılırken hiç kimsenin görüşü alınmıyor, birilerinin egoları, ideolojik veya siyasi hedefleri ülkenin hedefi haline geliyor. Bunun bedelini de maalesef millet ödüyor” dedi.

AVAZ Araştırma Merkezi’nin her hafta düzenlediği söyleşilerin bu haftaki konuğu eski MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural oldu. 24 Eylül’de yapılan “Türkiye’nin Yeni Yüzyılı” konulu söyleşide Vural, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkenin ve milletin geleceği ile ilgili çok önemli kararlar alınıyor hiç sorgulanmıyor. Siyasi kararlar alınırken, yasalar çıkarılırken hiç kimsenin görüşü alınmıyor, birilerinin egoları ideolojik veya siyasi hedefleri ülkenin hedefi haline geliyor. Bunun bedelini de maalesef millet ödüyor.

“KARAR VERME SÜREÇLERİ YENİLENMEDEN HİÇBİR YERE VARAMAYIZ”

Yarın iktidar değiştiğinde de aynı şey olacak, bir bildiği vardır diyerek sorgulamayacağız. Bu doğru değil, çünkü bize küçüklüğümüzden beri bilgi sahibi olmadığın şeyin peşinden gitme derler. Liyakat ve basiret, otoriterleşme ile vesayete karşı çoğulculuğun en önemli karşı duruşudur. Bugün yaşadığımız sıkıntıların temelinde aslında bunlar yer alıyor. Liyakat ve eğitim sistemimiz yerlerde sürünüyor, böyle bir sistemle Türkiye hangi hedefine ulaşabilir? Teknoloji üretmiyoruz, hazır teknolojiyi parayla satın alıyoruz. Borcu borçla ödüyoruz. Hedefler koyuyoruz, koyduğumuz hedefler birkaç yılda boşa çıkıyor. Böyle bir yönetim tarzı olabilir mi?

“MİLLETVEKİLLERİ BİLGİYE ULAŞAMIYOR, TÜM SİSTEMİ YENİLEMEK VE SORGULAMAK ZORUNDAYIZ”

Karar verebilmek için en önemli araçlardan bir tanesi bilgiye ulaşmaktır. Milletvekillerimizin oy kullanacakları bir kanun hakkında görüşünün olabilmesi için her türlü bilgiye ulaşabilmesi gerekmektedir. Parlamentonun kendine özgü bilgi kaynaklarının olması demokrasi için olmazsa olmazdır. Bizim siyasi hayatımıza yön veren tüm unsurları, siyasi parti yönetiminden devletin yönetimine, parlamentonun yönetimine kadar bütün süreçleri sorgulamak ve yenilemek zorundayız, tersi durumda bir arpa boyu yol alamayız.

“KURUMSALLAŞMA ÇOK ÖNEMLİDİR, KAMUDA VE ÖZEL SEKTÖRDE BUNU BAŞARMALIYIZ”

Maalesef kurumsallaşma, kurumsal kültür Türkiye’de yok edilmiş vaziyettedir. Görüyorsunuz birçok köklü üniversite ikiye bölünüyor, bu sayede kurumsallaşma kalmıyor. Sadece üniversiteler değil kamuda da devlet kurumlarında da aynı şey uygulanıyor. Kurumları bir bakıyorsunuz bir bakanlıktan başka bakanlığa bağlıyorlar, görevini işlevini değiştiriyorlar, bazen çalışanlar bile nereye bağlı olduğunu anlayamıyor. Bu bizim sosyal sermayemizi oluşturuyor, bizim devlet geleneğimizde devlet, sosyal sermaye, aile gelirdi. Günümüzde sosyal sermaye devleti tamamen ele geçirmiş, baştakiler de sosyal sermaye üzerinden her yere müdahil olmak arzusu içerisinde. Bu bizim devlet geleneğimize uygun değil.

“ÖĞRENEN BİR TOPLUM OLMALIYIZ”

Öğrenmek için bilgiye ulaşabilmeniz lazım, bugünse bilgi kıt nasıl öğreneceksiniz? Ne olduğunu ne bittiğinden haberimiz bile olmuyor, karanlık olaylar oluyor, bu olayların içinde olan karanlık adamlar olayları deşifre ettiğinde toplumca şaşırıyoruz. Bence asıl önemli olan o karanlık adamların o süreçlere nasıl dahil olduğunu sorgulamaktır. Devlet yönetiminin içerisinde bu karanlık insanlar nasıl el feneriyle dolaşabiliyorlar. Bu nasıl bir devlet yönetimi. Duyularımızla idrak ettiğimiz şeyleri inkar etmemeliyiz, özellikle haber konusunda idrak ettiğimiz şeyleri konuşmalıyız, fikirlerimizi rahatlıkla söyleyebilmeliyiz. Ama bugün öyle değil sormak, sorgulamak mümkün değil, suç olarak algılanıyor. Bir şeyi sorguladığında hemen yaftalamıyorsunuz, suç işliyormuş gibi iftiraya uğruyorsunuz. Bilginin erişilmesini, sorgulanmasını, dağıtılmasını engellemek hele hele gerçeğe aykırı bahanesiyle sınırlamak doğru değil.

“DEMOKRASİMİZDE VE REKABETTE ÇOĞULCULUĞU TEŞVİK ETMELİ”

Çeşitlilik ve çoğulculuğun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Farklı insanların farklı deneyimlere sahip insanların sisteme dahil edilmesi gerekiyor. Çoğulculuk dinamizm sağlayacaktır.

“İKİNCİ YÜZYILIMIZA HAZIR OMMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ ZOR GEÇEBİLİR”

Kişileri fikirleri ayrıştırmadan milli kimlik ve buna bağlı mensubiyet şuuru ile birlikte bir hırs oluşturmalıyız.

Adalet, fırsat eşitliği ve gelir adaleti bir an evvel hayata geçirilmeli, yetkin ve enerjik aktif bir devlet yapısı oluşturulmalı, kamu gücü denge denetimle sınırlandırılmalı, insanların yönetime katılımı sağlanmalı, her türlü kaynaklar korunmalı, karar vermede çoğulculuk dikkate alınıp, teşvik edilmeli.

Milletçe çok derin tahlil, güçlü idrak ve sorgulama yapmamız bir zaruriyettir. Zira 1000 yıllık bir devlet tecrübelerimize rağmen bugün hala devlet yönetim sistemini tartışıyor olmamız açıkça bir garabettir. Çünkü yönetim biçiminde köklerimizden uzaklaştığımız için her alanda maalesef istenilmeyen sonuçlarla karşılaşıyoruz. Devlet asla deneme yanılmayla yönetilmemelidir. Bugün Milletçe geldiğimiz noktada yaşanan sorunlar çözümsüzlük sarmalına dönüşmüş; felaketin büyüğü ise aile bütünlüğü ve huzurunun yok olması olmuştur. Artık umuda ve gerçeğe gitmek zorundayız. Kötü, kötü diyerek sürekli tekrar ederek hiçbir sorun çözülmüyor.

Ülkemiz bilimle biran evvel barışmalıdır. Pandemiyle birlikte değişen dünyanın dönüşüm ve değişimiyle ilgili gerekli bilgileri edinmemiz gerekir. Bugün birçok alanda dünyanın dünya ülkelerinin oldukça gerisindeyiz. Bunun nedenlerini bilmek ve ortadan kaldırmak için çaba göstermiyoruz. Böyle gitmesi, gelecek 100 yılın ülkemiz için çok da kolay olmayacağı ve hatta daha da üzücü şeylerle karşı karşıya kalabileceğimizi işaret ediyor maalesef.”

https://ankahaber.net/haber/detay/oktay_vural_birilerinin_egolari_ideolojik_hedefleri_ulkenin_hedefi_haline_geliyor_bedelini_de_maalesef_bu_millet_oduyor_105011

Continue Reading

Duyurular

“Kamu Yönetimi” İsimli Kitabımız Yayınlandı

Published

on

By

AVAZ Stratejinin komisyonları aracılığıyla hazırladığı “Kamu Yönetimi” isimli kitap basılarak dağıtımına başlandı.

Alanında uzman kişilerden oluşan komisyonlar tarafından hazırlanarak tamamlanan raporlar kitap haline getirilerek basıldı.

Bir örneği İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’ e verilen kitap alanında uzman olan ve çoğu kamu görevlisi olarak yıllarca hizmet vermiş kişilerin akıl terlerinin eseri olarak ortaya çıktı.

Türkiye’nin bugün yaşadığı sorunların tespiti ve çözüm önermeleri olan çalışmada yüze yakın deneyimli üyemiz ve akademisyenler görev yaptı.

Raporlarımız ayrı ayrı internet sitemizde yayınlanmaya başladı.

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi olarak bilgi birikimlerimizi milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

Continue Reading

Duyurular

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinden İyi Partiye Ziyaret

Published

on

By

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve Yönetim Kurulu Üyeleri İyi Parti Genel Merkezinde Genel Başkan Meral Akşener’i ziyaret etti.

8 Eylül’ de İyi Parti Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette Avaz Strateji tarafından oluşturulan Çalışma Gruplarının hazırladığı Kamu Sektörü isimli kitap takdim edildi.

Ziyarette konuşan Genel Başkan Şerafeddin Deniz Mart 2022’ de faaliyetlerine başlayan Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinin birçok faaliyete önder olduğunu ev sahipliği yaptığını, Avaz Buluşmaları adı altında çok sayıda siyasetçi ve bürokratı ağırlayarak kamuoyunu ilgilendiren konularda görüşlerini ve fikirlerini aldıklarını söyledi. STK’ ların toplum için demokrasi için çok önemli olduğunu vurgulatan Genel Başkan Deniz sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasiye ve demokrasinin ülkemiz için faydalarına inana bir camia olarak burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kısa sürede çok işleri başaran Avaz Strateji toplumsal konularda daha fazla iz bırakmak için çok çaba sarf ediyor. Daha önce kamu bürokrasisinde önemli görevler üstlenmiş üyelerimiz bir araya gelerek uzmanlıkları doğrultusunda birer rapor hazırladı. Basılmış halini demokrasimizin olmazsa olmazı partilerimize takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Bizi kabul ettikleri için Sayın Genel Başkan Meral Akşener Hanımefendiye teşekkür ediyorum.”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ de Avaz Strateji Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve ekibinin faaliyetlerini takip ettiğini belirterek şunları söyledi: “Sayın Genel Başkana ziyaretleri için teşekkür ediyorum, hepimiz ülkemizin refahı, milletimizin huzuru ve zenginliği için çaba gösteriyoruz. Bir STK olarak Avaz Stratejinin çalışmalarını çok kıymetli buluyorum. Arkadaşlarımız kamudan emekli olmalarına rağmen oturup çalışmışlar ve değerli bir eser çıkarmışlar, bizler tabidir ki bu eserlerden faydalanacağız, doğruyu ararken bu eseri rehber edeceğiz. Buradan Avaz Ailesine selamlarımı iletiyor, başarılar diliyorum.” Genel Başkan Meral Akşener Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu durum, yaşanan sorunlar ve gelecek planları ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktararak konuşmasını sonlandırdı.

Continue Reading

Duyurular

İYİ Parti Ankara Milletvekili Adayı Ahmet Eşref Fakıbaba AVAZ Strateji Merkezini Ziyaret Etti.

Published

on

By

İyi Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Ahmet Eşref Fakıbaba Avaz Araştırma ve strateji Merkezini ziyaret etti. Millet İttifakı’ nın büyük Ankara mitingi öncesi gerçekleşen ziyarette Avaz Strateji Merkezi Yönetim Kurulu, Üyeler ve misafirler hazır bulundular. Milletvekili adayı Ahmet Eşref Fakıbaba seçim sürecindeki çalışmalar ve sahadaki tespitleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Avaz Strateji Genel sekreteri Adnan Memduh Özer Sayın Fakıbaba’yı Avaz’ da ağırlamaktan mutluluk ve onur duyduklarını söyledi. Seçime çok az zaman kala saha çalışmaları arasında bize vakit ayırdıkları için Sayın Bakan’ a üyelerimiz adına teşekkür ediyorum dedi. 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye için geleceğimiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Genel sekreter Özer şunları söyledi: “Sayın Fakıbaba’yı Merkezimizde daha öncede ağırladık. Devlet içerisinde edindikleri deneyimleri ile siyasi tecrübelerini bizimle paylaştılar. Bugün de adaylık sürecinde sahada gördüklerini bizimle paylaşacaklar. Avaz Strateji olarak Sayın Fakıbaba’yı ağırlamaktan dolayı mutluyuz, bize zaman ayırdıkları için Avaz Strateji adına teşekkür ediyorum, kendilerine başarılar diliyorum”.   

Daha sonra katılımcılara hitap eden İyi Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Eşref Fakıbaba yaklaşık bir aydır seçim bölgesinde ziyaretlerde bulunduğunu ve yoğun bir şekilde seçime hazırlandıklarını söyledi. Millet İttifakı’ nın milletin kalbinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve başaracaklarını söyledi.

Dipten Gelen Bir Dalga Var

Saha çalışmaları ve sahada karşılaştıkları ile ilgili katılımcılara bilgi veren Milletvekili Adayı Fakıbaba dipten gelen bir dalga var, bu nedenle çok umutluyum, çok rahatım dedi.

Fakıbaba sözlerine şöyle devam etti: “Bana en çok 14 Mayıs akşamı bir şey olur mu diye soruyorlar. Emin olun hiç bir şey olmaz, ben daha önce bunu yaşadım, 2009 belediye başkanlığı seçimlerinde fark o kadar büyüktü ki hiçbir şeye gerek kalmadı. Yeterki milletimiz Millet İttifakına teveccüh göstersin, Millet verdiği oylara sahip çıkacaktır. Sahada sıkça görüyorum, her gittiğimiz yerde insanların yüzü gülüyor, iyi Parti mi diye soruyorlar ve biz hazırız diyorlar. İnşallah 15 Mayıs sabahında artık tek adam sistemi bitecek, istişare sistemi gelecek. Her işimizde konuşacağız ,doğrusu neyse hep beraber istişare ederek karar vereceğiz. Saha çalışmalarım esnasında vatandaşlarımızın teveccühlerini gördükten sonra ben çok rahatım sizin de çok rahat olmanızı istiyorum. Vatandaşımız bu sistemin değişmesini istiyor öğretmen mutlu değil, iş insanı mutlu değil, doktor, mutlu değil, hemşire mutlu kısacası insanımız mutlu değil. Parası olan insanlar paramız var ama önümüzü göremiyoruz, parası olmayanlar yarın ne olacağını bilmiyoruz diyorlar. Biz başaracağız çünkü insanlar adil olduğunuzda, hukuk üstün kıldığınızda, adaletli olduğunuzda herkesi kucakladığınızda insanlar size bakarlar ve sizden yana tercihlerini kullanırlar. Aslında Tayyip Bey için üzülüyorum, Türkiye’yi 21 yıl yöneteceksiniz ve sonra tekrar seçim kazanmak için sertleşeceksiniz, bağıracaksınız, tehdit edeceksiniz, para dağıtacaksınız hiç yakışmıyor.”

Ben Hizmet Adamıyım, Siyasi Kimliğe Pek Önem Vermiyorum.

 Kendisinin hizmet adamı olduğunu söyleyen Milletvekili Adayı Fakıbaba şunları söyledi: “Siyasi bir çalışmanın tam ortasında belki söylemek doğru değil ama ben siyasi bir kimliği çok fazla önemsemiyorum. Çünkü ben hizmet adamıyım insanları seviyorum hizmet etmeyi seviyorum, halka doğru hizmet eden insan dua alır. Üç dönem TBMM’ de yer aldım, tecrübelerim var özellikle bu dönemde Mecliste olmak istedim. Çünkü bu dönemin kurucu Meclis olacağına inanıyorum. Özellikle tarım alanında doğru ve güzel projelerim var. Bugüne kadar yapılanın aksine büyük şehirleri rahatlatmanın tek yolunun köylerden büyük şehirlere olan göçü tersine çevirmek olduğuna inanıyorum. Burada da köylerimize Avrupa’daki olduğu gibi her türlü tesisi kazandırmalıyız, okullarımızı açmalıyız ki insanlarımız köylerinden ayrılmasın. 15 Mayıs’tan sonra kısa bir sürede vaat ettiklerimizi birer birer yerine getireceğiz halkımız refaha ve huzura kavuşacak.”

Continue Reading

Popüler İçerikler