Connect with us

Duyurular

AVAZ Buluşmaları Devam Ediyor

Published

on

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi’ nin düzenlediği siyaset ve akademi dünyasından önemli isimlerin ağırlandığı konferans serisinde bu hafta, Ahmet Eşref Fakıbaba konuk oldu.

Yeni yılın ilk konuğu olan Ahmet Eşref Fakıbaba “Türkiye’ nin Son 20 Yılı” konulu konferansta siyasi deneyimlerini paylaştı. Şanlıurfa Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği ve Tarım Bakanlığı yapan Fakıbaba, Türkiye’ nin sevilen siyasi simalarından birisi olarak Türk Siyası Tarihindeki yerini aldı.

AVAZ Strateji Merkezi üyelerinin yanı sıra siyaset, STK ve bürokrasi dünyasından isimlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Fakıbaba,genel cerrahi uzmanlığından bakanlığa ulaşan süreçte yaşadıklarından bir kesit aktardı.

Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba Davetimizi Kırmayarak Bizleri Mutlu Etti

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Şerafettin Deniz,AVAZ’ ın faaliyetleri ve yapılan etkinliklerle ilgili bilgi verdikten sonra şunları söyledi: “Sayın Eşref Fakıbaba’ya davetimizi kırmayarak teşrifleri için teşekkür ediyorum. AVAZ buluşmalarına devam ediyoruz.Çalışma Guruplarımızın Kamu Sektörü ile ilgili hazırladıkları raporlardan oluşan KAMU SEKTÖRÜ (analizler,öneriler) adlı ilk kitabımızı çıkarmış olmanın büyük gururunu yaşıyoruz.Çalışma Guruplarımız Kamu Sektörü ile ilgili çalışmalarına devam edeceklerdir.Emeği geçen destek olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Deniz,” Siyasal iktidarların sıkıştıklarında,Suriye’yi,Irak’ı,Libya’yı örnek göstererek vatandaşın haklı taleplerini bastırmaya çalıştıklarını,Norveç’i,İsveç’i,Danimarka’yı örnek gösterecekleri günlerin yakın olmasını artık görmek istediklerini söyleyerek,çocuklarımızın,torunlarımızın huzur ve refah içinde yaşayacakları bir Türkiye için herkesin üstüne düşeni yapmasının zamanının gelip geçtiğini söyledi.”

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Önemli İşler Başarıyor

Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Fakıbaba şunları söyledi: “AVAZ yöneticilerine, destek olanlara teşekkür ediyorum. Bu tür kurumlar ülkemizin geleceği için önemli. AVAZ sayesinde deneyimlerimi, siyasi hayatımda karşılaştıklarımı sizinle paylaşabiliyorum.

Ben hayatım boyunca başarının bir takım işi olduğuna inandım, Şanlıurfa’da devlet hastanesine Başhekim olarak görevlendirildiğimde bir nevi siyasi hayatım başlamıştı. Çok başarılı ve becerikli bir ekibim vardı, hepimiz çalışkandık, halk için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyorduk. Arada görevden almalar, sürgünler oldu, yerel seçimler yaklaşmıştı bir arkadaşımla beraber arabaya bindik bir saat şehri gezdik. O esnada arkadaşımla Belediye Başkanlığı adaylığı konusunu istişare ettik ve benim aday olma serüvenim böyle başladı. Bu arada eşimin desteklerinden de bahsetmeliyim, bana en çok destek verenlerden birisidir eşim. Hiçbir zaman siyaset için girişimde bulunmadım, tek inandığım şey halka hizmet etmek, halkla iç içe olmaktı. Ben aday olduğumda beni AK Partiden kimse tanımıyordu.”

Partileri halka hizmet edebilmek için bir araç olarak gördüğünün altını özellikle çizen Fakıbaba, seçildiği zaman parti rozetini çıkardığını anlattı. Belediye Başkanlığı döneminde kendisine birçok talebin geldiğini ancak halk için faydası olmayacak hiçbir talebi kabul etmediğini aktardı. Belediye Başkanı olduğunda Şanlıurfa’nın kasaba irisi bir durumda olduğunu yollarının imarının olmadığını söyleyen Fakıbaba sözlerine şöyle devam etti: “İlk dönemimde yurtiçinde ve yurtdışında imar nasıl yapılmış, halkın refahı için ne gibi projeler yapılabilir bunları inceledim. Durum o kadar ümitsizdi ki akşam şehrin dışında dolaşıyorum bir gençle karşılaştım bana başkan ne arıyorsun buralarda dedi, bakıyorum neler yapılabilirim diye dedim, bana çok dokunan bir söz söyledi başkan biz buralara gelen çok başkan gördük, geldiler gittiler ve gördüğün gibi bir şey değişmedi. Bu söz bana güç kuvvet verdi, hergün 6 da işe başlıyorum gece 12’ ye kadar mesaim devam ediyordu.Geriye dönüp bakınca bir belediye başkanının başarılı olabilmesi için en az 15 saat çalışması gerektiğini düşünüyorum. İyi bir ekibim vardı, millete hizmet edebiliyorduk, birçok başarılı çalışmaları o arkadaşlarımla başardık.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş Başkanlarımın Sıkıntılarını Anlıyorum

Türkiye çok büyük bir ülke elele verdiğimiz de yapamayacağımız  başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Az önce halkın faydasına olmayan hiçbir talebi karşılamadım diye söylemiştim. Tabi bu durum siyasi alanda birçok düşman sahibi yaptı beni. Sonraki dönemde AKP den aday olmamam için herşeyi yaptılar  ve ben bağımsız aday olarak belediye başkanı seçildim ama siyasi manevralarla belediye meclis çoğunluğu Ak Parti nin eline geçti ve benim başarısız olmam için herşey yapıldı. Bugün Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş başkanlarımın çektiği sıkıntıları o günlerde ben de yaşadım.

Siyasette Güven En Önemli Unsurlardan Birisidir

Siyasilere güvenin ekonomiden istihdama, sosyal yaşamdan adalete kadar herşeyi derinden etkilediğini anlatan Fakıbaba sözlerine şöyle devam etti: “Aslında güveni ve adaleti sağladığınızda bir çok şey kendiliğinden düzelme yoluna girer. Bugün seçime altı ay kala konut projeleri yapıyorsunuz EYT sorununu çözmeye çalışıyorsunuz ama insanlar güvenmiyor. Türkiye’ de uzun süredir adalete güven, siyasilere güven azalmış durumda. Her seçim öncesinde vaatler veriliyor, seçim sonrası hemen unutuluyor ama halk sıkıntı çekmeye devam ediyor ve bunları unutmuyor. İnsanlarımızın maddi ve manevi sıkıntıları var, AK Parti 3 Y’ yi kaldıracağız sloganı ile iktidara gelmişti. Yani yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları kaldırmak vaadi ile iktidar oldu ama bugün  geldiğimiz nokta ortada. Bakın ben bile ağzımdan çıkan sözleri dikkatler seçerek konuşuyorum.”

Eğer Siyasetçi Yiyorsa Halka Birşey Kalmaz

Siyasetçinin ahlaki temizliğinin çok önemli olduğunu,siyasetçi eğer Allah Rızası için kendisini seçen halkı için çalışıyorsa yapamayacağı hiçbir şey yoktur diyerek sözlerine devam eden Fakıbaba şöyle devam etti: “Türkiye’nin önü açıktır ben buna yürekten gönülden inanıyorum. Buna inandığım için de İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener hanımefendinin davetini kabul ederk siyasete devam ettim. Yoksa siyaseti tamamen bırakmış ve köye yerleşmiştim. Üzerine basa basa söylüyorum şu anda burada çok mutluyum gelecekte çok iyi şeyler başaracağımıza  Türkiye’nin önünü açacağımıza inanıyorum. Siyaset hesap veriyorsa kendisine çekidüzen verir. İktidar olduğumuzda yapacağımız en önemli işlerden birisi siyaseti ve kamu üst yönetimini hesap verebilir hale getirecek yasal düzenlemeleri yapmak olacaktır. Siyasetçi dürüst olduğunda zaten otomatik olarak toplumda dürüst olacaktır. Ben özellikle siyasilerdeki kirlenmenin baştan başladığına inanıyorum. Devlet yönetiminde Eğer,en baştakiler kirlenmemişse,çalıp çırpmıyorsa,herkes buna ayak uydurmak zorunda kalır.Uymayanlar,ekarte olur gider.

Yoksulluğun Önlenmesi Ancak Adalete Güvenle Olur

Fakıbaba,”Siyasetin en önemli hedefinin yoksulluğu,yolsuzluğu önlemek ve  halkın refahını arttırmak,huzurunu sağlamkatır.Yoksulluğun önlenmesi için istihdamın arttırılması,öncelikleri iyi tespit edilmiş yatırımların yapılması ve adil bir yönetimin olması gerekiyor.Toplumsal barışın ve huzurun sağlanması için gelirden her kesimin eşit pay alması gerekiyor. Bugün emeklilerimiz var asgari ücretin altında maaş alıyor. Açlık sınırının yarısı kadar ücret alan ,devlete ömürlerini vermiş emeklilerimiz nasıl insanca yaşayacak. Maalesef halkımız sıkıntı içerisinde, yoksulluk içerisinde. Biz siyasiler eğer evinde bir pilavı yapamayacak kadar kötü durumda olan insanları görmüyorsak, onların dertleriyle dertlenmiyorsak neden kravat takıp halktan oy istiyoruz. Yani emeklisi çalışanı taşeronu insanca yaşama hakkını elde edebilmeli ve gelecek kaygısı yaşamamalı. İnşallah biz bunu sağlayacağız.

Yerel Yönetimler İmar Planı Hazırlanmasında Tam Yetkili Olmalıdır

Barınma ve istihdam sosyal devletin önemli görevlerinden bir tanesidir. Şu anda barınma ile ilgili sorunları TOKİ üzerinden çözmeye çalışıyorlar ancak bu TOKİnin yaptığı evler plansız programsız çoğu tarım arazileri üzerinde.  Doğru insanların barınma ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir ama bunu çok iyi bir planlamayla yapmanız lazım ki gelecekte başarılı olunsun. Eğer yerelde neresi tarım arazisi olacak neresi barınma konut arazisi olacak neresi mezarlık olacak neresi ortak alan olacak bunları güzelce tespit edebilirseniz ileride hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak siyasetin, planlama yapan insanlara müdahalesinin olmaması gerekiyor. Bunu size Şanlıurfa’da yaşadığım bir olay üzerinden anlatmak isterim. Bir ilçenin çok verimli tarım arazilerinin imara açmak için belediyemize başvurdular ama ben kabul etmedim ve meclisten geçmedi. Maalesef ve maalesef bazı siyasetçiler imara açılmak istenen bu yerden arazi aldılar daha sonra bu araziyi Valilik üzerinden i̇mara açtılar. Türkiye’de ona yakın kurumun imar yapma izni var. Türkiye’de bir plansızlık söz konusu şu anda günübirlik yönetiliyoruz. İnşallah biz istihdam ve barınma sorunlarını ülkemizin tarımını feda etmeden verimli arazileri feda etmeden ve insanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda çözeceğiz bunun içinde iktidara geldiğimizde her türlü adım atacağız. Burada altını çizmek istiyorum 2023 yılı seçimleri Orta Doğu ülkeleri gibi olmakla Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi yüzünü batıya dönmek arasındaki seçimin yapılacağı bir seçim olacak.”

Demokrasi ve Özgürlük Hava ve Su Gibi İhtiyaç

Demokrasinin hava gibi su gibi bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Fakıbaba şunları aktardı:“Biz Türkiye’ye demokrasi getireceğiz özgürlüğü getireceğiz insanlar rahat konuşacaklar inançları doğrultusunda rahatlıkla yaşamlarını sürdürecekler.

İşini iyi yapmayan, halkı yoksulluğa taşıyan siyasetçilere de prim vermemek gerekiyor. Eğer takım tutar gibi bir siyasi partinin arkasından gidilirse bir süre sonra dava siyasetçinin ikbal  davası olarak karşımıza gelecek.Siyasetçinin davasının siyasetçilerin tek davasının halk olması gerekir. Sonuçta Milletvekili olacak ama bu vatana kendini beş yıl feda edecek insanlara ihtiyaç var.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

Şanlıurfa/Birecik 1951 doğumludur.

Tıp Doktoru, Genel Cerrahi Uzmanı; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.
Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde ihtisas yaptı. Amerika’da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik Devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesinde Başhekimlik yaptı. 2 dönem Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.

25 ve 26. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. 65. Hükûmette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptı. 

26.10.2022 tarihinde AK Partiden ve Milletvekilliğinden istifa ederek İYİ Parti’ye üye oldu. Halen İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanlığı görevini yürütüyor.

Continue Reading

Duyurular

Türkiye’ nin 2.Yüzyılı Vizyonu

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi yeni bir etkinlikte üyeleri ve katılımcılarla biraraya geldi.

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi tarafından düzenlenen TÜRKİYE’NİN 2.YÜZYIL VİZYONU konulu panel 11 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Eski Mersin Milletvekili Behiç ÇELİK’in Moderatör olduğu panelde, İyi Parti Siyasi İşler Başkanı ve Eski Ulaştırma Bakanı Oktay VURAL ve ODTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof Ömer TURAN panelist olarak yer aldılar.

Kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından takip edilen panelde Cumhuriyet’in 1.Yüzyılında muasır medeniyetler seviyesini yakalamak için yapılanlar ve yapılamayanlar ile 2.yüzyılda yapılması gerekenlerin tartışıldı.

Panelistlerin birikimlerini paylaştığı, takip edenlerin ilgi gösterdiği panel soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Continue Reading

Duyurular

“Kamu Yönetimi” İsimli Kitabımız Yayınlandı

Published

on

By

AVAZ Stratejinin komisyonları aracılığıyla hazırladığı “Kamu Yönetimi” isimli kitap basılarak dağıtımına başlandı.

Alanında uzman kişilerden oluşan komisyonlar tarafından hazırlanarak tamamlanan raporlar kitap haline getirilerek basıldı.

Bir örneği İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’ e verilen kitap alanında uzman olan ve çoğu kamu görevlisi olarak yıllarca hizmet vermiş kişilerin akıl terlerinin eseri olarak ortaya çıktı.

Türkiye’nin bugün yaşadığı sorunların tespiti ve çözüm önermeleri olan çalışmada yüze yakın deneyimli üyemiz ve akademisyenler görev yaptı.

Raporlarımız ayrı ayrı internet sitemizde yayınlanmaya başladı.

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi olarak bilgi birikimlerimizi milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

Continue Reading

Duyurular

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinden İyi Partiye Ziyaret

Published

on

By

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve Yönetim Kurulu Üyeleri İyi Parti Genel Merkezinde Genel Başkan Meral Akşener’i ziyaret etti.

8 Eylül’ de İyi Parti Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette Avaz Strateji tarafından oluşturulan Çalışma Gruplarının hazırladığı Kamu Sektörü isimli kitap takdim edildi.

Ziyarette konuşan Genel Başkan Şerafeddin Deniz Mart 2022’ de faaliyetlerine başlayan Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinin birçok faaliyete önder olduğunu ev sahipliği yaptığını, Avaz Buluşmaları adı altında çok sayıda siyasetçi ve bürokratı ağırlayarak kamuoyunu ilgilendiren konularda görüşlerini ve fikirlerini aldıklarını söyledi. STK’ ların toplum için demokrasi için çok önemli olduğunu vurgulatan Genel Başkan Deniz sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasiye ve demokrasinin ülkemiz için faydalarına inana bir camia olarak burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kısa sürede çok işleri başaran Avaz Strateji toplumsal konularda daha fazla iz bırakmak için çok çaba sarf ediyor. Daha önce kamu bürokrasisinde önemli görevler üstlenmiş üyelerimiz bir araya gelerek uzmanlıkları doğrultusunda birer rapor hazırladı. Basılmış halini demokrasimizin olmazsa olmazı partilerimize takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Bizi kabul ettikleri için Sayın Genel Başkan Meral Akşener Hanımefendiye teşekkür ediyorum.”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ de Avaz Strateji Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve ekibinin faaliyetlerini takip ettiğini belirterek şunları söyledi: “Sayın Genel Başkana ziyaretleri için teşekkür ediyorum, hepimiz ülkemizin refahı, milletimizin huzuru ve zenginliği için çaba gösteriyoruz. Bir STK olarak Avaz Stratejinin çalışmalarını çok kıymetli buluyorum. Arkadaşlarımız kamudan emekli olmalarına rağmen oturup çalışmışlar ve değerli bir eser çıkarmışlar, bizler tabidir ki bu eserlerden faydalanacağız, doğruyu ararken bu eseri rehber edeceğiz. Buradan Avaz Ailesine selamlarımı iletiyor, başarılar diliyorum.” Genel Başkan Meral Akşener Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu durum, yaşanan sorunlar ve gelecek planları ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktararak konuşmasını sonlandırdı.

Continue Reading

Popüler İçerikler