Connect with us

Faaliyetler

Avaz Buluşmalarının Bu Haftaki Konuğu Müsavat Dervişoğlu

Published

on

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezince düzenlenen “AVAZ BULUŞMALARI”’nın bu haftaki konuğu; İYİ PARTİ TBMM Grup Başkanvekili Sayın Müsavat Dervişoğlu
 
Her hafta farklı bir konuğun ağırlandığı “AVAZ Buluşmaları”adlı programa konuk olan DERVİŞOĞLU, Türkiye’ nin 2. Yüzyıl Vizyonu ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hakkında geniş açıklamalarda bulundu.
Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesinde düzenlenen proğrama kalabalık bir dinleyici gurubunun yanısıra, İYİ PARTİ Konya Milletvekili Sayın Fahrettin YOKUŞ,İYİ PARTİ Ankara Milletvekili Sayın Halil İbrahim ORAL,İYİ PARTİ Mersin Milletvekili Sayın Behiç ÇELİK, İYİ PARTİ Ankara İl Başkanı Sayın Yetkin ÖZTÜRK,İYİ PARTİ Yenimahalle,Etimesgut,Pursaklar İlçe Başkanları ile çok sayıda STK Başkan ve yöneticileri katıldı.


 
AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz proğramın açılış konuşmasında “AVAZ Strateji Merkezinin,Türkiye nin kronikleşen yapısal sorunlarına çareler üretmek üzere Kamu ve Özel sektörde kendi alanlarında deneyim sahibi olan kişiler tarafından yaklaşık bir yıl önce kuruluşunun gerçekleştirildiğini,Eğitim,sağlık,tarım,enerji,ulaşım,savunma sanayi,sanayi ve teknoloji,yerel yönetimler, ve hukuk alanlarında çalışmalar yapmak üzere 9 çalışma gurubunun oluşturulduğunu ve bu çalışma guruplarının yaptıkları çalışmaları kısa süre içinde ilgili kuruluşlar ve kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.
Deniz; Türkiye’nin 2.YÜZYIL vizyonunun merkezinde insanın,sevginin ve adaletin olması gerektiğini,Türk milletinin artık az ahlak,az adalet,az hukuk,az demokrasi,az özgürlük,az fırsat eşitliği,az liyakat,az iş,az aş,az refah ve az huzurla yetinmeyeceğini,yetinmemesi gerektiğini,Türkiye yi yönetmeye talip olanların da,iddialarını ve proğramlarını buna göre belirlemelerinin şart olduğunu ifade etti.
 
Açılış konuşmasından sonra proğramın konuşmacı konuğu,İYİ PARTİ TBMM Grup Başkanvekili Sayın Müsavat Dervişoğlu “Türkiye nin 2.Yüzyıl Vizyonu ve Güçlendirilmiş Parlementer Sistem “ile ilgili görüş ve düşüncelerini açıkladı.DERVİŞOĞLU ;Avaz Strateji Merkezini kuran arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Araştırma ve strateji merkezlerine ülke olarak büyük ihtiyacımızın olduğu bir gerçek.AVAZ’ ın “Milletin Avazı” olma iddiası ile bu alanda önemli çalışmalara ve başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum dedi.
Cumhuriyeti millet olarak kolay inşa etmedik, Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız ama kutlamaya yüzümüz var mı diye sıran DERVİŞOĞLU,Cihan harbinden sonra yenilgiyi kabul etmiş bir Osmanlı’ya rağmen, işgali kabul etmeyen de bir Türk Milleti vardı diyerek günümüze kadar olan süreci anlattı.
Aralıklarla yaşanan darbelere vurgu yapan Dervişoğlu, darbeleri bağımsız olarak değerlendirmemek gerektiğini, hepsinin arkasında emperyal güçlerin olduğunu, Mısır’dan Pakistan’ a kadar olan coğrafyada darbelerin vatanseverleri ve garibanları hapishanelere doldururken, ılımlı siyasal İslam’ a hizmet edenleri saraylara ve makamlara taşımıştır.

 Darbeler Bu Ülkeye Çok Zarar Vermiştir
 
Darbelerin Türkiye’ ye çok büyük zararlar verdiğini söyleyen Dervişoğlu sözlerine şöyle devam etti, “Türkiye’ nin yakın tarihinde darbeler, muhtıralar ve darbe teşebbüsleri damga vurmuştur. Ve her seferinde Türkiye her alanda geriye gitmiştir. Darbeler kendi mantıklarını uygun nesiller yetiştirmek ve düzenler oluşturmak için yapılır, askerin kışlaya geri dönmesi o darbenin hedeflerini ve emellerini ortadan kaldırmış sayılmaz.Darbelerde,Türkiye’de yaşanmaması gereken olaylar yaşandı ve maalesef bir Başbakan, iki Bakanı demokrasi kazasında şehit verdik.
Türkiye’ de yaşanan darbeler büyük oyunun bir parçası olarak değerlendirmemiz gerekir.
Hilal coğrafyası diye tarif edilen ve Mısır’dan başlayıp Karaçi limanına dayanan ve coğrafya içindeki hakim alanda yeni bir Ilımlı İslam projesi yaşama geçirilmek istenmektedir projenin adı Yeşil Kuşaktır hedefi ise Ilımlı İslam’ dır
Bu coğrafyanın bütününde tetiklenmiş olaylarla birlikte topyekûn bir değişim süreci yaşanmıştır ve bu süreci yaşama geçirenlerin ortak hedefleri vardır.Türkiye yıllardır,ılımlı İslam hedefinin, yeşil kuşak projesinin içinde savrulmaktadır.ılımlı İslamcı pozuyla bazıları her ne kadar darbelere karşı çıkıyoruz deseler bile sonuçlarından yararlananlar,bütün emperyalist girişimler karşısında milli bir duruş sergileyip bedel ödeyenler değil,bugün iş başında bulunanlar, saraylarda yaşayanlardır.

Türkiye’ de 15 Temmuz darbe girişim Rejim Değişikliğine Sebep Oldu, Tek Adama Dayalı Bir Sistem Ortaya Çıktı
 
15 Temmuz Darbe girişiminin Dünya’ da eşi benzeri olmayan bir sonuç doğurduğunu ve rejim değişikliğine sebep olduğunu söyleyen Dervişoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi denen ucube sistemin 15 Temmuz sonrası dayatıldığının altını çizdi.
Ülkemiz bugün ciddi bir dönemden geçiyor, hepimiz bugün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yarattığı olumsuzluğu yaşıyoruz, Türkiye sömürülüyor, doğal kaynakları talan ediliyor, iktidar sahipleri iktidarlarını koruyabilmek içinde toplumu kutuplaştırıyor. Herşeyin bir kişinin iki dudağının arasında olduğu ucube bir sistemimiz var adı da Türk tipi başkanlık sistemi. Türkiye bir kişinin iki dudağı arasında sıkışmış kalmış vaziyette. İktisat sistemimiz Türk Tipi, Hukuk Sistemimiz Türk Tipi.evrensel değerlere sahip çıkılmıyor uluslararası anlaşmalara uyulmuyor, baştakinin ilişkilerine göre dış politika belirleniyor. Dış politikalarındaki dönüşler üzerinden siyasi rant devşiriyorlar. Kendi yarattıkları problemleri çözmeye çalışıyorlar ve bu sırada da kendilerini kahraman ilan ediyorlar.
Coğrafyamız ateş topu gib.Bu coğrafyada toptancı bir tarih şuuruna sahip yöneticiler yaşananları avantaja dönüştürebilir ama maalesef yöneticilerimizin bu şuuru yok.Mesela,
Ege adaları konusunda iktidarı sürekli uyardık ve aşka harekete geçmediler.Ama seçim yaklaşınca bir gece ansızın gelebiliriz şeklinde iç siyasete yönelik mesajlar veriyorlar. Ben de diyorum ki keşke bir gece gidebilsek te hesap sorsak.

Adalet Duygusunun Zedelendiği Toplumda Zedelenmeye Müessese Kalır mı?

Adalet müessesine de vurgu yapan Dervişoğlu, adaleti tartışmanın ayıp olduğunu Türk Toplumunda adaletin binlerce yıl önce çözüldüğünü söyledi. Başörtüsü meselesine de değinen Dervişoğlu kabuk bağlamış bir sorunun yeniden kanatmanın bir anlamı olmadığını ve doğru bulmadığının altını çizdi. Dervişoğlu, konunun 28 Şubat dönemine kadar taşındığını ve durup dururken tartışılmaya başlandığını,Başörtüsü için anayasal düzenlemenin yapılması halinde cekete de, tayyöre de düzenleme yapılacağını,bugün gelinen noktada Türkiye’ de hiçbir yerde Başörtüsü diye bir sorunun olmadığını belirtti.
Başörtüsü bir değerdir değerlerimiz üzerinden siyasi hamle yapılmasını doğru bulmuyorum. Siyasi tartışmanın yerine değerlerimizi elbirliği ile korumak ve kollamak zorundayız.
 
Milletimizin Gerçek Gündemi , Ekonomi, Yoksulluk, İşsizlik Ama Sürekli Olarak Yaratılan Suni Gündemi Konuşuyoruz
 
İktidarın gerçeklerin tartışmasını engellemek için sürekli gündem arayışında olduğunu söyleyen Dervişoğlu Milletin sorunlarını konuşacağımız yerde suni gündemlerin peşinde koşuyoruz, Lozan zafer mi hezimet mi, Abdülhamit han ulu Hakan mı yoksa kızıl sultan mı, Bandırma vapuru lüks bir kotra mıdır yoksa köhne bir gemimidir onu tartışıyoruz, Mustafa Kemal Anadolu’ya hürriyet meşalesini yakmak için mi çıktı yoksa padişah tarafından mı gönderildi onu tartışıyoruz. Bende ısrarla soruyorum tartıştık tartıştık da ne oldu elimizde ne kaldı. Bu sayede işsizliği unuttuk, yoksulluğu unuttuk, ekonomiyi tartışmayı unuttuk, ama milletimiz bunları unutmuyor çünkü bizzat sıkıntıları yaşıyor. Biz İYİ Parti olarak hiçbir suni gündemin tartışılması taraftarı değiliz. Halkımız bize güveniyor bizi kalplerinde başköşeye koyuyorlar biz de onların dertleriyle dertleniyor başka gündemlere gözümüzü kapatıyoruz.
 
Parlamenter Sisteme Nasıl Geçeceğiz Adım Adım Belli
 
Bugün dayatılan ucube sistem sadece dört yıldır uygulanıyor. Ama Türk Milletinin 70 yıllık bir parlamenter demokrasi deneyimi var. Dolayısıyla geçiş çok kolay olacaktır. Millet İttifakının adayı kazanacak, kısa bir süre sonra parlamenter sisteme geçeceğiz. Bizce parlamenter sisteme geçiş dünyanın en kolay şeyidir. Yeter ki Milletin ferasetine güvenin ve liyakatli kadroları ve vatansever, milliyetperver ve bayrak aşığı kadroları işbaşına getirin.
Millet İttifakı’ nın parlamenter sisteme geçişle ilgili yol haritası hazır. Hem geçişi hem de bu ucube sistemin yarattığı hasarları onaracak tedbirlerimiz hazır.
 
Türkiye’nin bütün problemlerinin çözümü öncelikli olarak toplumsal hayatta hürriyetin ve adaletin sağlanmasından geçmektedir.Hürriyetin ve adaletin olmadığı bir yerde refah ve huzur da olmaz.Herşeyin başı adalet ve hürriyettir.Bunlar sağlandıktan sonra Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çok rahat çözeceğine yürekten inanıyorum.Türkiye’nin sosyal meseleleri de iktidarın yarattığı kutuplaştırma ve ötekileştirme siyaseti bertaraf edildikten sonra hızla çözüme kavuşabilecektir.kısa sürede ortadan kalkacaktır.
Ekonomiyi nasıl düzelteceğimiz döviz kurlarının nasıl aşağıya çekeceğimizi yeni kalkınma hamlelerini nasıl yapacağımız ile ilgili projelerimiz Partimizin ilgili birimlerince hazırlanmakta ve peyder pey kamuoyu ile paylaşılmaktadır.Herkesin kendisini eşit hissedeceği öteki görmeyeceği bir düzeni inşa ettiğimizde çoğu şey zaten kendiliğinden düzelecektir.
Her şeyin patronu hukuktur her şeyin patronu adalettir her şeyin patronu güvendir.Bunu temin ve tesis etmenin yoluda bu ucube sistemden kurtulmaktan geçmektedir.
Devri sabık yaratılıp yaratılmayacağı ile ilgili bir soru üzerine; devri sabık yaratmayacağız, hukuk sistemimiz bağımsızlaşıp özüne döndüğünde zaten haksızlığın, hukuk tanımazlığın, yolsuzlukların hesabını soracaktır.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Buluşmaları’nda bu haftaki konumuz Din ve Milliyetçilik.

Published

on

By

AVAZ BULUŞMALARI’ında bu haftaki konumuz DİN VE MİLLİYETÇİLİK,konuğumuz ise İlahiyatçı Prof Dr Mustafa ERDEM oldu.İslam Dini’nin milliyetçiliğe bakışını ayet ve hadisler ışığında detaylıca anlatan ve katılımcıların İslam ve milliyetçilik ilişkisi ile ilgili sorularına doyurucu cevaplar veren Prof Dr Mustafa ERDEM’e ve bütün katılımcılara teşekkür ederiz..

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ’Dan Musavat Dervişoğlu’na ziyaret

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafettin DENİZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, İYİ PARTİ 5.Olağanüstü Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı Üyeleri;Teşkilat Başkanı Sayın Hasan TOKTAŞ’a,Genel Sekreter Sayın Uğur POYRAZ’a,Toplumsal Politikalar Başkanı Sayın İmren Nilay TÜFEKÇİ’ye,Medya ve Halkla İlişkiler Başkanı Sayın Selcan HAMŞİOĞLU’na,STK İlişkileri Başkanı Avukat Alper AKDOĞAN’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.Ziyaretlerde,Merkezimizin Genel Başkanı Şerafettin DENİZ,Ülkemizin içinde bulunduğu temel sorunlarla ilgili olarak Merkezimizin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalarla ilgili bilgi verirken,İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’da ziyaretten dolayı heyetimize teşekkür ederek,İYİ Parti nin ülkenin sıcak gündemi ve geleceği ile ilgili yaptığı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.Son derece verimli geçen ziyaretlerde,gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı başta İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU’na ve Başkanlık Divanı üyelerine,AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi adına teşekkür ederiz.

Continue Reading

Faaliyetler

AVAZ Araştırma ve Starteji Merkezi’nin Yeni Yönetimi görev dağılım yaptı.

Published

on

By

10 Mart 2024 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 2.Olağan Genel Kurulumuzda yapılan seçimler sonucunda Merkezimizin yeni Yönetim,Denetleme ve Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri belirlendi.Yönetim Kuruluna seçilenler,yaptıkları ilk toplantı da Görev bölümü yaptılar.

Buna göre;

Genel Başkan
Şerafettin Deniz

Genel Başkan Yardımcısı (Genel Sekreter)
Memduh Özer

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Orhan Artuç

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilat İşleri)
Nazmi Ceylan

Genel Başkan Yardımcısı(Mevzuat ve Hukuk İşleri)
Yaşar yazıcı

Genel Başkan Yardımcısı(Sosyal İşler,Siyasi Partiler ve STK İşleri)
Metin Alanyüz

Genel Başkan Yardımcısı(Basın ve Halkla İlişkiler)
Ekrem Şahin

Kadın ve Gençlik İlişkileri Başkanı
Şengül (Tülay) Bekdoğdu

Genel Sekreter Yardımcısı
Mehmet Türemen

Mali İşler Başkan Yardımcısı
Berrin Sergi

Teşkilat Başkan yardımcısı
Ramazan Tokat

Mevzuat ve Hukuk İşleri Başkan yardımcısı
Arzu Türker

Siyasi Partiler ve STK Başkan Yardımcısı
Fikret Yılmaz

Basın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı
Mehmet Özdal

Continue Reading

Popüler İçerikler