Connect with us

Duyurular

AVAZ Buluşmaları: “Son depremler Işığında Türkiye’ de Deprem Gerçeği”

Published

on

AVAZ Buluşmaları kapsamında Prof. Dr. Süleyman Pampal’ın konuk olarak katıldığı “Son Depremler Işığında Türkiye’de Deprem Gerçeği” adlı konferans gerçekleştirildi.

Ankara’da Nergiz Kültür Merkezi’nde 4 Mart Cumartesi günü yapılan konferansa, üyelerden ve konuklardan yoğun katılım vardı.

Konferansın açılışında konuşma yapan AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz 6 Şubat günü Türkiye’nin büyük bir felakete uyandığını, büyük bir yıkım ve can kaybının yaşandığını; ancak üzerinden geçen 30 günden sonra söylemlerin değiştiğini belirtti. Genel Başkan Deniz, sözlerine şöyle devam etti: 1999 depreminden sonra da böyle oldu. Depremin sıcağı ile sözler söylendi alınacak tedbirler bir bir sıralandı ama arkasından unutuldu. Başka bir deprem yaşadığımızda yeniden başa sardık, yine aynı sözler verildi. Ama toplum olarak artık unutkanlığımızı bir kenara bırakmalıyız. Giden canlar bizim, kaybedilen değerler bizim. Her seferinde üzülerek ağlayarak bir yere varamayız. Ülkemizin, coğrafyamızın kaderi bu, buradan başka bir yere gidemeyeceğimize göre deprem gerçeğiyle yaşamayı ve depreme karşı sahici tedbirler almayı öğrenmeliyiz. Biz rantın da, kazancın da insan hayatından daha değerli olmadığını düşünüyoruz. Yaşadığımız depremlerde, canımızı alan aslında deprem değil rantın yarattığı çürük ve çarpık yapılaşmadır dedi.

Siyasilerin ve yöneticilerin depremdeki can kayıplarında sorumluluğu olduğuna da vurgu yapan Deniz, “Depremler hem savaşlardan hem de diğer doğal afetlerin toplamından daha fazla can alıyor. İnşallah siyasiler artık akıllarını başlarına devşirirler ve insanlarımız depremde can vermez. Bence devletimizin en önemli bekası budur.”

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Süleyman Pampal Türkiye’ deki fay hatları, fay hatlarının karakteristikleri ile deprem riskleri hakkında bir sunum yaptı. Türkiye’ nin dünyadaki en önemli fay hatlarının kesişim noktasında yer aldığını,  bu nedenle deprem gerçeğiyle yüzleşilmesi gerektiğini anlattı. Depremden korunmak için yapılması gerekenin doğaya diklenmek değil depreme uyumlu yerleşim yerleri kurmak ve binaların tasarımlarını ve imalatını depreme göre yapmak olduğunu söyledi. Soru cevap bölümünün ardından konferans sona erdi.

Continue Reading

Duyurular

Türkiye’ nin 2.Yüzyılı Vizyonu

Published

on

By

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi yeni bir etkinlikte üyeleri ve katılımcılarla biraraya geldi.

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi tarafından düzenlenen TÜRKİYE’NİN 2.YÜZYIL VİZYONU konulu panel 11 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Eski Mersin Milletvekili Behiç ÇELİK’in Moderatör olduğu panelde, İyi Parti Siyasi İşler Başkanı ve Eski Ulaştırma Bakanı Oktay VURAL ve ODTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof Ömer TURAN panelist olarak yer aldılar.

Kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından takip edilen panelde Cumhuriyet’in 1.Yüzyılında muasır medeniyetler seviyesini yakalamak için yapılanlar ve yapılamayanlar ile 2.yüzyılda yapılması gerekenlerin tartışıldı.

Panelistlerin birikimlerini paylaştığı, takip edenlerin ilgi gösterdiği panel soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Continue Reading

Duyurular

“Kamu Yönetimi” İsimli Kitabımız Yayınlandı

Published

on

By

AVAZ Stratejinin komisyonları aracılığıyla hazırladığı “Kamu Yönetimi” isimli kitap basılarak dağıtımına başlandı.

Alanında uzman kişilerden oluşan komisyonlar tarafından hazırlanarak tamamlanan raporlar kitap haline getirilerek basıldı.

Bir örneği İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’ e verilen kitap alanında uzman olan ve çoğu kamu görevlisi olarak yıllarca hizmet vermiş kişilerin akıl terlerinin eseri olarak ortaya çıktı.

Türkiye’nin bugün yaşadığı sorunların tespiti ve çözüm önermeleri olan çalışmada yüze yakın deneyimli üyemiz ve akademisyenler görev yaptı.

Raporlarımız ayrı ayrı internet sitemizde yayınlanmaya başladı.

AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi olarak bilgi birikimlerimizi milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

Continue Reading

Duyurular

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinden İyi Partiye Ziyaret

Published

on

By

Avaz Araştırma ve Strateji Merkezi Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve Yönetim Kurulu Üyeleri İyi Parti Genel Merkezinde Genel Başkan Meral Akşener’i ziyaret etti.

8 Eylül’ de İyi Parti Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette Avaz Strateji tarafından oluşturulan Çalışma Gruplarının hazırladığı Kamu Sektörü isimli kitap takdim edildi.

Ziyarette konuşan Genel Başkan Şerafeddin Deniz Mart 2022’ de faaliyetlerine başlayan Avaz Araştırma ve Strateji Merkezinin birçok faaliyete önder olduğunu ev sahipliği yaptığını, Avaz Buluşmaları adı altında çok sayıda siyasetçi ve bürokratı ağırlayarak kamuoyunu ilgilendiren konularda görüşlerini ve fikirlerini aldıklarını söyledi. STK’ ların toplum için demokrasi için çok önemli olduğunu vurgulatan Genel Başkan Deniz sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasiye ve demokrasinin ülkemiz için faydalarına inana bir camia olarak burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kısa sürede çok işleri başaran Avaz Strateji toplumsal konularda daha fazla iz bırakmak için çok çaba sarf ediyor. Daha önce kamu bürokrasisinde önemli görevler üstlenmiş üyelerimiz bir araya gelerek uzmanlıkları doğrultusunda birer rapor hazırladı. Basılmış halini demokrasimizin olmazsa olmazı partilerimize takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Bizi kabul ettikleri için Sayın Genel Başkan Meral Akşener Hanımefendiye teşekkür ediyorum.”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ de Avaz Strateji Genel Başkanı Şerafeddin Deniz ve ekibinin faaliyetlerini takip ettiğini belirterek şunları söyledi: “Sayın Genel Başkana ziyaretleri için teşekkür ediyorum, hepimiz ülkemizin refahı, milletimizin huzuru ve zenginliği için çaba gösteriyoruz. Bir STK olarak Avaz Stratejinin çalışmalarını çok kıymetli buluyorum. Arkadaşlarımız kamudan emekli olmalarına rağmen oturup çalışmışlar ve değerli bir eser çıkarmışlar, bizler tabidir ki bu eserlerden faydalanacağız, doğruyu ararken bu eseri rehber edeceğiz. Buradan Avaz Ailesine selamlarımı iletiyor, başarılar diliyorum.” Genel Başkan Meral Akşener Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu durum, yaşanan sorunlar ve gelecek planları ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktararak konuşmasını sonlandırdı.

Continue Reading

Popüler İçerikler